1969 yılında Oyak ve Fransız Renault grubunun katılımı ile kurulan Şirket, Renault marka binek araçlarının ve mekanik parçalarının üretimi ve ihracatını gerçekleştiriyor. Bugün yıllık 360.000 otomobil ve 600 bin motor üretim kapasitesi ile Renault'nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip fabrikası konumunda yer alıyor.

HEP İLK’LERE İMZA ATTIK

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 1971 yılında üretime başladığından beri Türkiye’nin ilk station wagonlu (Renault 12 SW), ilk klimalı (Renault 12 GTS), ilk dizel motorlu (Renault 9 GTD), ilk otomatik vitesli (Renault 9), ilk yol bilgisayarlı (Renault 21 Concorde) otomobilini ve ilk dizel otomobil motorunun üretimini gerçekleştirerek pek çok ilke imza attı. 1998’de Megane Wagon, tek üretim fabrikası olarak sadece Oyak Renault'da üretilmeye başlandı. Bu model Türk Otomotiv Sanayi’nin gelişmiş pazarlara yüksek miktarlarda ihracata başlamasında öncülük yaparak sanayi tarihine geçti.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, elektrik motorlu Fluence üretimi ile Türk Otomotiv Sanayi’nde yeni bir çığır açtı. Kullanımda sıfır salımlı elektrik motorlu araçlar ile Renault herkese sürdürülebilir ulaşım olanağı sunuyor. Elektrik motorlu otomobiller ile herkes için sürdürülebilir ulaşım olanağı sunan bu çığır açıcı çözümde Oyak Renault Otomobil Fabrikaları önemli bir rol üstlendi.

YUKARI